Dorty a zákusky Recepty

Kávový flan

Flan je španělský zákusek, který mě nepřestává bavit! Může mít spoustu různých příchutí, ale i bez příchutě jen s karamelem chutná skvěle. Doma si ho uděláte opravu snadno, nepotřebujete k tomu žádný cukrářský talent. No a pokud máte kromě zákusků rádi i kávu, ukážu vám, jak tyto dvě věci skloubit v jednom dokonalém dezertu, kterým kávový flan rozhodně je. Navíc vám poradím pár alternativních přísad.

Přísady na kávový flan:

6 porcí:

na karamel

– 300 g cukru krystal

– 100 ml vody

– 4 lžíce citronové šťávy

na flan

– 500 ml mléko

– 100 ml kávy espresso

– 30 g cukru

– 4 vejce

– 1 lžíce vanilkového extraktu

 

Další:

– 6 tradičních misek „flanera“ nebo jakékoliv misky, které můžete dát do trouby

– plech na pečení

 

Alternativy:

Pokud chcete, aby byl váš flan krémovější, použijte smetanu na šlehání místo mléka, a to ve stejném množství. Pokud nemůžete nebo nechcete mléko, použijte jakoukoliv náhražku, například mandlové nebo sójové mléko.

Jestli nemáte rádi espresso, jednoduše použijte jinou kávu, nebo vařte z 600 ml mléka a do hotové teplé směsi přidejte 2 lžičky rozpustné kávy.

Máte raději méně sladké zákusky? Jednoduše do receptu na flan nedávejte cukr, sladkost karamelu bude stačit!

 

Recept:

Vodu a cukr dejte do rendlíku a velmi pomalu vše zahřejte. Až se cukr úplně roztaví a směs zhnědne, vypněte sporák a vmíchejte citronovou šťávu. Ta zabrání tomu, aby karamel úplně ztvrdl.

Nalijte trochu karamelu do misky a pak ji obraťte na bok a pomalu s ní otáčejte, aby karamel pokryl její stěny. Dělejte to opatrně a s rukavicemi nebo alespoň kuchyňskou utěrkou, karamel je velmi horký. Pak dejte misku na chvíli stranou, ne do lednice.

V misce smíchejte vejde, vanilkový extrakt a cukr.

Mléko a kávu nalijte do rendlíku a směs pomalu zahřejte. Sporák vypněte těsně před tím, než se mléko začne vařit. Za stálého míchání do horké směsi nalijte vajíčka s cukrem a vanilkou.

Hotovou směs nalijte na karamel do misek.

Troubu předehřejte na 150 °C.

Misky dejte na plech a ten naplňte vodou. Pečte 40 minut, poté nechte úplně vychladnout a pak ještě alespoň půl hodiny stát v lednici.

Kávový flan se podává tak, že ho obrátíte vzhůru dnem na talířek, aby se po něm rozlil karamel.

 

Mohlo by se vám také líbit...