Chytře a levně Dárky Kosmetika a zdraví Návody

Domácí koupelové bomby (šumivé koule, šumivky) – základní recept

Koupelové bomby si snadno vyrobíte doma a bude vás to stát jen pár korun. Potěší děti a můžou být taky hezkým dárkem.

Domácí koupelové bomby

Koupelové bomby, šumivé koule, šumivky do koupele…prostě solné věcičky, které si hodíte do vany a ony se rozpustí a s nimi také léčivá sůl a všechny další dobroty, které jsou v šumivce zapracované. Šumivky do vany jsou parádní jako dárek a pokud chcete vyrobit dárek na poslední chvíli (a za pár korun), rozhodně si na ně vzpomeňte! S tvořítkem na led jich naděláte hromadu poměrně rychle.

Tohle je základní recept – poměr, který mi funguje. Směs není ani příliš vlhká ani příliš sypká.

Domácí koupelové bomby

Pokud nemusíte, nedělejte obrovské množství naráz. Menší možství lépe promícháte a zajistíte tak, že se hmota spojí, a také vám nezačne schnout. Ale dělala jsem už i dávku šumivek z více než kila surovin a nebyla to žádná hrůza.

A koukněte na mé další kosmetické počiny, třeba si vyberete!

Co budete potřebovat

Domácí koupelové bombyTohle je takové menší množství, můžete ho použít jako zkušební. Pokud si věříte, rovnou zdvojnásobte;-)

 • 60 g jedlé sody
 • 42 g kyseliny citronové
 • 10 g kokosového oleje (nebo mandlového či meruňkového oleje) v tekutém stavu
 • 25 g sůl (himalájská nebo epsomská, já někdy dělám půl napůl)
 • forma na šumivky (silikonové tvořítko na let nebo přímo tvořítko na šumivky – koule)

Případně dále:

 • jemný mlýnek (např. na kávu), pokud nemáte sůl a kyselinu citronovou v prášku
 • mica na obarvení
 • kosmetické vůně nebo esenciální oleje

 

Domácí koupelové bomby (šumivé koule) – základní recept

Než začnete, mám tu jedno upozornění – musíte pracovat v co nejsušším prostředí. Ingredience – hlavně soda a kyselina citronová – nesmí přijít  do styku vodou, protože při kontaktu s tekutinou zreagují a můžete začít od začátku. Také si zajistěte suché místo, kde budou moct šumivky proschnout.

Smíchání

Dejte všechny základní ingredience do mísy a opravdu důkladně promíchejte. Zkuste trochu směsi stisknout v ruce, měla by držet tvar. Pokud je hned rozsype, míchejte dál. Zpočátku se může zdát, že je to málo oleje na takové množství sypké směsi, ale věřte mi, funguje to.

Potom přidejte micu, pokud chcete šumivky obarvit a vůni, pokud je chcete ovonět. Pokud chcete z jedné dávky udělat několik různých barev a vůní, nezapomeňte si směs nejdříve rozdělit do několika nádobek. Na toto množství směsi stačí 10 kapek vůně a s micou barvěte postupně – barví hodně, takže pokud chcete jen nádech barvy, začněte množstvím na špičku nože.

Šumivky dělám nejčastěji do tvořítek na led a pokud se chcete inspirovat, tady jsou některé z našich oblíbených kombinací:

 • tvořítko jahoda: růžová mica, vůně jahoda
 • tvořítko květina: růžová a modrá mica (= fialová), vůně šeřík nebo fialka nebo geranium
 • tvořítko medová plástev: zlatá mica, vůně karamel

Plnění a schnutí

Při plnění musíte tvořítka/formy opravdu napěchovat. Dejte do tvořítka trochu směsi a co nejvíc ji napěchujte prstem. Přidejte další směs a opět upěchujte. Opakujte, až je tvořítko plné.

Nechte tvořítka 24 hodin odstát na suchém místě, potom šumivky opatrně vyndejte a nechte ještě alespoň 24 hodin proschnout (ale i déle, pokud máte více času).

Bomby uchovávejte nejlépe na suchém a dobře větraném místě nebo ve skleněné a dobře uzavřené nádobce.

Domácí koupelové bomby Domácí koupelové bomby

Použití

Šumivku hoďte do naplněné vany, pozorujte, jak se s jemným šuměním rozpustí a užívejte si její krásné vůně a blahodárných účinků soli.

 

Mohlo by se vám také líbit...