Dárky Kostýmy Šití

Dětská zástěrka Sněhurka

Holky mi rády pomáhají v kuchyni a rády se převlékají do kostýmů. Naše kuchyně má už na svědomí jedny šatičky z filmu Ledové království, které si NĚKDO odmítnul sundat při pečení cukroví. Takže jsem si řekla, že celou záležitost vyřeším ku spokojenosti obou stran a spojím zástěrku a šatičky.

Protože mělo jít o zástěru, která se skutečně může ušpinit, pointa byla taková, že zástěra má sice připomínat šaty Sněhurky, zároveň však má být postup co nejjednodušší a materiál co nejobyčejnější. Zástěrka je velikostně zruba na 4 roky, ale poslouží rozhodně menším i větším dětem. Vzhledem, že jde o zástěru na zavazování, je dost variabilní.

Budete potřebovat:

  • 0,5 m modrého plátna o šířce 1 m
  • 0,5 m žlutého plátna o šířce 1 m
  • 0,5 m červeného plátna o šířce 145 cm
  • červenou, modrou a žlutou nit

 

Spodní část zástěrky bude vlastně nespojená půlkolová sukně. Žluté plátno přeložte napůl a do jednoho přeloženého rohu přiložte krejčovský metr nebo pravítko. Naměřte 15 cm a označte. Metr držte stále ve stejném rohu, ale druhý konec postupně otáčejte tak, abyste naměřili 15 cm do oblouku tak, jak to vidíte na fotce (na první fotce jsou tečky zvýrazněné). Tečky spojte.

Poté naměřte stejným způsobem od středu 48 cm. Tak získáte dva oblouky.

Oba vystřihněte.

Když vystřižený kus rozložíte, získáte půlkruh. Spodní část zahněte cca 0,5 cm a olemujte.

Z modrého plátna vystřihněte obdélník o šířce 22 cm a výšce 20 cm. Horní okraj (po šířce) zahněte a olemujte.

Z modrého plátna vystřihněte dva pásy o délce 92 cm a šířce 7 cm.

Jeden konec každého pásu zahněte 0,5 cm a zašijte.

Pás nejprve přehněte podélně napůl a přežehlete. Otevřete, přehněte oba okraje podélně ke středu a opět přežehlete.

 

Do takto přežehleného pásu dovnitř vložte obdélník tak, aby neolemovaný spodek obdélníku byl zarovnaný s neolemovaným koncem pásu. Pás přehněte přes obdélník a přišpendlete.

Pás podélně sešijte po celé jeho délce. Tím zároveň přišijete obdélník uvnitř pásu. To samé proveďte s druhým pásem na druhé straně obdélníku. Nyní máte vrchní část zástěrky hotovou.

Je načase přišít spodní a vrchní díl. Obě části přiložte lícem k sobě a neolemovaným krajem k sobě. Sukně je skládaná, takže nejprve přišpendlete okraje obou částí, poté prostředek, tím sukni rozdělíte na dvě části.

  

Každou ze dvou volných částí opět přišpendlete středem na střed modrého okraje pod ním. Nyní máte sukni rozdělenou na čtyři volné části. Ty přehněte do skladu směrem ven a každý sklad přišpendlete tak, jak vidíte na fotkách.

Přišpendlené okraje sešijte a obraťte celý výtvor lícem nahoru. Vidíte, že zástěrku máte v podstatě hotovou, teď zbývá s ní udělat zástěrku hodnou Sněhurky.

Z červeného plátna ustřihněte pás o šířce 9 cm a délce 145 cm. Postupujte stejně jako u modrách pásů – tedy nejprve  zahněte a přišijte krátké konce, poté přehněte podélně napůl, přežehlete, pak rozevřete a okraje složte ke středu a znovu přežehlete.

Pás přiložte rubem na líc zástěrky a přišijte u spodního i horního okraje.

A zbývají rukávy. Na papír si nakreslete tvar rukávu – oblouk s rovnou spodní stranou. Velikost je na vás, můj měl šířku v nejširším místě 16,5 cm a v nejvyšším místě měl 5,5 cm.

Papírovou šablonu rostříhejte na 7 pruhů o následujících šířkách: 2,7 cm – 2,1 cm – 2,4 cm – 2,1 cm – 2,4 cm – 2,1 cm – 2,7 cm. Pokud máte šablonu jinak velikou, samozřejmě musíte šíři pruhů rozpočítat jinak. Tyto proužky vám budou sloužit jako šablony pro obkreslení na plátno. Stříhejte s rezervou na švy 0,5 cm z každé strany.

Z modrého plátna (počítáno od kraje): 1., 3., 5. a 7. proužek

Z červeného plátna (počítáno od kraje): 2., 4. a 6. proužek

Rukávy budou dva, takže vše vystřihněte dvakrát.

Přišijte k sobě proužky takto: 1. a 2. proužek na sebe přiložte lícem a sešijte společnou stranu. Proužek 3 položte lícem na proužek 2 a sešijte společnou stranu. Proužek 4 přiložte lícem na líc proužku 3 a sešijte společnou stranu – takto pokračujte do konce.

Oblouk rukávu založte 0,5 cm dovnitř a olemujte.

Modré proužky přehněte přes červené tak, aby byl z lícu 1 cm každého červeného proužku zakrytý. Sešpendlete.

Z rubu spojení modrých proužků sešijte. Takto bude vypadat líc rukávu (zapomněla jsem olemovat oblouk a dělala jsem to až v pozdějším kroku, proto na této fotce olemování není).

Rukáv přiložte lícem na vrchní stranu modrého pásu tak, aby rukáv směřoval dovnitř. Spodní cíp rukávu by měl být 3 – 4 cm od modrého bodélníku. Přišijte.

Rukáv obraťte lícem vzhůru a opět po rovném okraji rukáv přišijte k modrému pásu, tím zamezíte tomu, aby se otočil rubem vzhůru. Stejným způsobem přišijte druhý rukáv a nejte pozor na to, ať máte oba rukávy ve stejné vzdálenosti.

Zástěrka je hotová!

Zbývá stuha do vlasů. Z červeného plátna vystřihněte pás o šířce 15 cm a délce 145 cm. Přeložte ho napůl, přežehlete a konce zastřihněte do požadovaného tvaru.

Okraje sešijte a uprostřed pásu nechte asi 5 cm nesešitých. Tímto otvorem obraťte pás lícem ven.

Otvor sešijte ručně skrytým stehem.

Přežehlete a okraje sešijte.

Stuha je hotová!

Mohlo by se vám také líbit...