Jiné Recepty Vaříme zdravě

Viili – jak a proč ho chovat

Viili je finský fermentovaný (kvašený) mléčný výrobek, který si snadno připravíte doma z čerstvého nebo sušeného startéru. A tady se dozvíte, jak na to.

viili

Co je Viili

Viili, nebo Vilík, jak mu říkáme doma, je opravdu velká dobrota, texturou někde mezi jogurtem a kefírem a chuťově jako jemnější jogurt. Tahle kultura je obvyklá ve Skandinávii, především ve Finsku. Nejde o jogurt, protože neobsahuje bakterie, které jogurt obsahovat má, ale obsahuje jiné prospěšné bacily.

Tento mléčný výrobek je vhodný ke konzumaci tak, jak konzumujete i jiné kvašené mléčné výrobky. Můžete si ho dát „jen tak“ bez ničeho nebo třeba nasladko, přidat ho do různých směsí a dortů…výborný je například v menším množství přimíchaný k tvarohu v Kakaovo-banánových řezech.

viili

Kromě příjemné chuti vás překvapí jeho textura – když viili nijak nerozmícháte, bude se hodně táhnout. Když ho naberete na lžíci, neoddělí se snadno od zbytku a bude mít tendenci ze lžičky spadnout zpět do nádoby a vrátit se ke zbytku kultury. Mně připomíná sliz.

Proč Viili chovat

Stejně jako jiné kvašené mléčné výrobky je i viili zdraví prospěšný. Určitě jste nejednou slyšeli o prospěšnosti bacilů ve fermentovaných mléčných výrobcích.

Dalším důvodem, proč si viili doma hýčkat, je jednoduchost jeho pěstování. Pokud máte rádi domácí mléčné výrobky, tak tento patří k těm nejjednodušším na založení a údržbu.

No a samozřejmě je důvodem také jeho chuť. Lehce nakyslá, jemná…viili se hodí jako náhrada jogurtu i kefíru.

Jak viili chovat

Je to opravdu velmi snadné, potřebujete jen viili v sušené nebo čerstvé podobě a mléko.

Pokud se vám podaří od někoho získat už hotové viili, jednoduše ho kousek naočkujete do mléka a necháte pracovat. Pokud máte sušený startér, musíte ho nejdřív „nastartovat“. Tady je, jak na to:

Ze sušeného startéru

viili

Do misky dejte pár lžic lehce teplého až vlažného mléka (3 lžíce budou stačit) a v něm zamíchejte asi 1/4 čajové lžičky viili. Nemusíte čekat, až se rozpustí, jednoduše zamíchejte, přikryjte a na hodinu odejděte.

Potom opět zamíchejte, kousky by měly být vlhké, můžete je lžičkou trochu rozetřít o stěny misky. Připravte si čistou uzavíratelnou sklenici (já používám běžnou zavařovačku, kterou předtím vysterilizuji horkou vodou) a do ní dejte asi 200 ml mléka ohřátého na 18 – 25 °C. Do mléka vmíchejte kulturu z misky a pořádně zamíchejte. Sklenice by měla stát při uvedené teplotě asi půl dne. Je dobré v této době prákrát přijít a viili promíchat.

Po této době byste si měli všimnout, že směs ve sklenici začíná houstnout. Pokud ne, klidně ještě počkejte dalších 12 hodin. Po této době sice ještě nemusí být směs hustá, ale budou v ní alespoň drobné „chuchvalečky“. Pokud je toto váš případ, sesbírejte je a dál postupujte, jako byste dělali viili z živého startéru.

Moje zkušenost: Já jsem se svým viili někdy trochu nedbalá a protože se mi nechce čekat, nechám sušený startér hodinu v mléce a poté, co ho přemístím do zavařovačky, šoupnu ho do lehce vyhřáté trouby, která je teplejší než 25 °C. Villi se tak i ze sušiny udělá rychleji. Bývá lehce „zgrclý“, ale chuťově i tak výborný a bez problémů funguje pro očkování dalších dávek.

Z živého startéru

S živým startérem budete mít o trochu méně práce. Opět si připravte čistou sklenici a mléko. Tentokrát už můžete pracovat s větším množstvím mléka, na půl litru vám bude stačit i jen 1 čajová lžička startéru.

Mléko zahřejte na 18 – 25 °C, dejte do sklenice a rozmíchejte v něm 1 lžičku startéru. Sklenici uzavřete a nechte stát při „pokojové teplotě“ (myšleno uvedená teplota). Viili bude hotový zhruba za 12 hodin a podle mé zkušenosti i méně. Opět je potřeba naočkovanou lžičku pořádně rozmíchat, aby se viili distribuoval v mléce. Můžete ho promíchat ještě párkrát, než bude dávka hotová, ale já to dělám raději tak, že sklenici párkrát lehce prostřepu.

Jak viili udržovat

Jakmile máte viili hotové, odeberte jednu čajovou lžičku, maximálně dvě, do čisté misky nebo uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici. Tuto odebranou dávku pak použijete pro naočkování dalšího mléka.

Můžete samozřejmě počkat, až bude viili skoro snězené a pak použít zbytek k naočkování mléka, já ale raději odeberu dávku hned na začátku, protože hrozí menší kontaminace lžícemi při opakovaném nabírání ze sklenice.

Obecně se doporučuje viili znovu zakládat asi dvakrát týdně, což já většinou dělám, už jsem ale zakládala i po dvou a půl týdnech a vše fungovalo bez problémů.

Očkujte opravdu malými dávkami, uvedená čajová lžička vám bude stačit na půl litru mléka. Nedávejte zbytečně moc, protože víc z předchozí dávky rozhodně neznamená, že se vám viili udělá rychleji. Naopak hrozí, že se nepodaří, protože bude mnoho bakterií na málo mléka a bakterie se nebudou mít čím živit.

Jaké mléko použít

Rozhodně použijte pasterované mléko, ať už čerstvé nebo UHT. UHT mléko se nehodí na start ze sušené kultury, na opakovací dávky je vhodné.

Syrové mléko určitě převařte tak, aby bylo pasterované, jinak hrozí, že jiné bakterie viili přebijí a fermentace se nezdaří.

Co do obsahu tuku, jednoznačně doporučuji plnotučné mléko. Z méně tučného mléka nebude výsledek chuťova tak dobrý.

Chcete si viili usušit?

Viili si můžete ochuvávat také sušené v chladu a klidně rovnou zamrazené. Usušíte si ho poměrně snadno. Musíte ho jen v tenoulinké vrstvě natřít na silikonovou nebo plastovou podložku nebo papír na pečení a pak vložit do trouby nebo sušičky potravin a pomalu usušit. V troubě to bude trvat déle, pokud máte sušičku, použijte ji.

Tip na závěr

Pokud se vám konzistence viili nelíbí, můžete ho rozmixovat v mixéru nebo přepasírovat přes sítko. Potom bude mít konzistenci kefírového nápoje.

Mohlo by se vám také líbit...