Dárky Šití Výtvarka

Beadweaving – květinový prsten

Beadweaving

Co to vlastně ten beadweaving je? Jde o techniku šití z korálků, kdy vytváříte praktivky cokoliv (nejčastěji šperky, ale může jít také o zvířátka, krabičky atd.). Jde o časově velmi náročnou techniku, která k úplnému zvládnutí vyžaduje cvik, čas a trpělivost. Beadweavingové šperky jsou u nás podceňované (doceněné bývají spíš v západních zemích), ale jejich skutečná a spravedlivá cena se vyrovná šperkům z drahých kovů. Výroba opravdu kvalitního šperku zabere i zkušenému šperkaři hodně času a kvalitní materiál není levná záležitost.

V beadweavingu neboli šití s koráky se používají různé stehy. V tomto návodu vám ukážu peyotový steh a rovnou i jeho praktické využití – tímto stehem si vytvoříte celou květinu, prsten i obšití rivoli. Barvy projektu záleží na vás, můžete však použít stejný materiál jako já – blížší info je níž.

Materiál

  • rokajl – 2 velikosti
  • jehla na rokajl – tyhle jehly od značky John James jsou nejlepší!
  • beadweavingová nit nebo vlasec
  • rivoli
  • nůžky

Kvalitní materiál je zde velmi důležitý. Pokud si chcete beadweaving pouze vyzkoušet a jste ochotní počítat s tím, že se vám výsledek nebude líbit, můžete pracovat s tím, co najdete doma, tedy klidně i s nekvalitními korálky a nití na běžné šití. Pokud však chcete, aby se vám příjemně pracovalo a také, aby výsledek za něco stál, musíte investovat do kvalitního materiálu a vybavení. V ČR je vše bez problémů k dostání online a ve větších městech i v kamenných obchodech.

Jehly

Jehly na rokajl se od jehel na šití liší tím, že jsou po celé své délce stejně tlusté, v místě očka se nerozšiřují. K dostání jsou v několika velikostech označených čísly a platí, že čím vyšší číslo, tím tenčí jehla. Já používám jehly značky John James a v zásadě bych řekla, že pro rokajl velikosti 15 (japonské označení) potřebujete jehlu 15 a pro rokajl velikosti 11 jehlu velikosti 12.

Rokajl

Rokajl jsou korálky. Pokud chcete vyrábět kvalitní šperky, rozhodně si nepořizujte bezejmenný levný rokajl. V zásadě máte dvě možnosti – český nebo japonský rokajl. Český rokajl vám asi nemusím představovat, vyrábí se v Jablonci a je známý po celém světě. Můžeme na něj být pyšní, jde o velmi kvalitní rokajl, který dnes již dostanete ve stovkách tvarů, barev a pokovů. Japonský rokajl je dražší než česky a hodí se především na šperky, které vyžadují pravidelnost – u japonského rokajlu bývají všechny korálky stejně velké, u českého se velikost může i v rámci jedné velikosti mírně lišit. Japonské značky jsou například TOHO, Miyuki nebo Matubo.

Pro tento projekt potřebujete rokajl dvou velikostí, přičemž toho menšího potřebujete jen opravdu málo – v tomto projektu používám následující (japonský rokajl):

  • červený – TOHO TR-11-45 (na květinu a prsten)
  • černý – TOHO TR-11-49F (na květinu a rivoli)
  • bílý – TOHO TR-11-41 (na květinu a rivoli)
  • zelený – TOHO TR-15-44 (na rivoli)

Rivoli

Rivoli je ozdoba, kterou používám v centru květiny. Jde o skleněný kamínek, který je po obou stranách ve středu zbroušený směrem do špičky. Nejznámější rivolky jsou značky Swarovski, seženete i levnější rivoli čínské výroby.

Nit/vlasec

Nit na beadweaving se stejně jako jehly značně liší od nitě na šití. Beadweavingové nitě nebývají kulaté, nýbrž ploché a jsou povoskované nebo jinak upravené, aby byly pěkně hladké. Nejznámější je nylonová nit NYMO a samozřejmě existuje v různých barvách tloušťkách označených od 00 (nejtenší) po F (nejtlustší). Tloušťku nitě musíte přizpůsobit velikosti rokajlu a tloušťce nitě naopak musíte přizpůsobit velikost jehly.

Velmi oblíbený je také průhledný vlasec Fireline.

Já zde používám červenou nit NYMO v tloušťce B na květinu a prsten a černou nit ve stejné šířce na obšití rivoli.

Důležité

Pamatujte, že do beadweavingového neboli šitého šperku nepatří lepidlo na ukončování nitě lepidlo ani uzlíky. Pokud začínáme šít šperk, pokud ukončujeme nit a pokud nasazujeme novou nit, nic nelepíme a neuzlujeme, to dobrý šperkař nikdy neudělá. Pokud už je někdy potřeba udělat uzlík, najde šperkař způsob, jak jej do šperku schovat tak, aby NIKDY nebyl vidět. V tomto návodu vám ukážu, jak ukončit nit a začít novou, aniž byste museli dělat uzlíky.

 

Ještě než začnete, doporučuji si nachystat misky na rokajl nebo látkovou podložku (nejlépe filc). Pro pohodlnou práci si jednotlivé barvy a velikosti korálků nachystejte do malých hromádek a podložku nebo misky potřebujete pro to, aby se vám rokajl nerozkutálel.

 

Květina

Ustřihněte si nit v takové délce, aby se vám s ní pohodlně pracovalo, řekla bych, že max. 1 metr, špíš ale okolo 70 cm – na ideální délku přijdete cvikem. Nit navlékněte na jehlu a jeden konec nechte kratší, nic nebudeme nikdy zdvojovat. Navlékněte 19 korálků.

Odpočítejte 4. korálek od konce a problékněte jím jehlu.

Takto to bude vypadat, když vše provléknete a utáhnete.

Na jehlu navlékněte 1 korálek. Přeskočte pátý korálek a jehlu s novým korálkem provlečte šestým korálkem.

A takhle to bude vypadat. Toto je peyotový steh – přeskakujete vždy jeden korálek a v dalších řadách poté vyplňujete mezery mezi korálky.

Pokračujte, až vytvoříte celou další řadu. Jak vidíte, úplně dole zbydou dva korálky za sebou.

Jehlou se vraťte o korálek výš a pak ještě o jeden. Navlečte 1 korálek a provlečte jej posledním (plonkovním) korálkem. Teď vám tedy jehla vyšla opět oním posledním korálkem. Ještě jednou se jehlou vraťte o dva korálky výš a teď už budete jen navlékat po jednom korálku a vyplňovat jimi mezery mezi korálky.

Dokončíte řadu a jehlou vyjdete posledním korálkem v řadě.

Navlékněte další 4 korálky a jehlou se vraťte do prvního z nich.

Utáhněte a takto to bude vypadat.

Dále pokračujte již známým stehem, až dokončíte celou řadu a jehlou projdete posledním korálkem v řadě. Na tomto konci nenavlékáte další korálky. Jen se jehlou vraťte do naposledy navlečeného korálku a odtud pokračujte opět stejně – korálek po korálku a vyplňujete mezery.

A opět se dostanete do posledního korálku řady.

Nyní navlékněte už jen 2 rokálky a jehlu provlečte zpět posledním korálkem v řadě.

Jakmile se prokorálkujete zase na durhou stranu, opět nic nenavlékáte, pouze se vrátíte do posledního navlečeného korálku a pokračujete další řadou – teď už vidíte, že se vám z jedné strany řada zkracuje (toto bude spodní strana listu).

Na horní straně opět přidáte dva korálky.

A pak ještě jednou a opět se vrátíte další řadou zpět nahoru.

Teď už navléknete jen jeden korálek, provlečete jej posledním korálkem a zase jedete řadu dolů.

Dole opět nic nepřidáváte.

A teď už nic nepřidáváte ani nahoře, jen jehlu provlečete posledním korálkem a jedete dolů.

Dokončili jste polovinu okvětního lístku a dost možná vám došla nit. Takže se podíváme na to, jak ji ukončit.

Nit ukončujeme jednoduše tak, že nit hoooodněkrát provlékneme již ušitým šperkem, a sice několikrát také stejnými korálky.  Například takto:

Jednoduše provlékněte nit několikrát dokola stejnými korálky, pak se posuňte o kousek dál a udělejte to samé. Toto uděláte několikrát a nit můžete ustřihnout.

Při navlékání nové nitě postupujete úplně stejně. Nit provlékněte jedním korálkem, nechte pouze krátký konec a pak opět provlékejte stejnými korálky, posuňte se o kousek dál, opět párkrát problékněte stejnými korálky a můžete ustřihnout krátký konec a jehlou dál pokračovat do místa, kde potřebujete navázat a pokračovat v přidávání korálků.

Půlku lístku tedy máte, teď se potřebujete dostat jehlou s nití na druhou stranu, do spodní části. Jehlu vyveďte předposledním korálkem a dál budete pokračovat směrem, který naznačuje šipka.

Takže zde vyvedete nit.

A opět jedete řadu nahoru peyotovým stehem, nahoře přidáte 4 korálky a v dalších třech řadách dva korálky, dole nepřidáváte nic. V předposlední řadě přidáte jeden korálek, v poslední řadě nepřidáte nic. Jednoduše řešeno, postupujte úplně stejně jako při šití první půlky lístku.

Takto vypadá celý lístek a zbývá ještě detail.

Jehlou se dostaňte krajního horního korálku (vedle 4 korálků na samém vrchu každé půlky lístku). Navlékněte jeden korálek (ukazuje na něj zelená šipka) a provlékněte ho prvním ze čtyř korálků.

Navlékněte další korálek a provlékněte vedlejším korálkem. Dál nenavlékejte, veďte jehlu dolů a zpět nahoru, jak ukazuje modrá šipka, až se dostanete do následujícího korálku. Teď je čas navléknout další nový korálek a provléknout jej vedlejším korálkem.

To samé udělejte na vrchní straně druhé půlky lístku.

Teď máte hotový celý lístek se vším všudy. Potřebujete ještě další 4 lístky, takže všechny kroky zopakujte a celkem budete mít 5 lístků.

A taď jak lístky sešít. S jedním osamoceným korálkem na spodku lístků teď nebudeme počítat. Provlékněte jehlu prvním korálkem na spodní straně a pak prvním korálkem na spodní straně dalšího lístku.

Jehlou se vraťte do prvního korálku na původním lístku a nit utáhněte.

Jehlou se vraťte opět do prvního korálku druhého lístku, ale tentokrát jehlu protáhněte i druhým korálkem. Pak veďte druhým korálkem původního listu, vraťte se do druhého korálku druhého listu a pokračujte do třetího korálku. Úplně stejně pokračujte do dalších korálků. Vlastně potřebujete protilehlé korálky spojit nití z obou stran. Pokračujte, až spojíte všechny páry v této řadě, poslední pár nespojujte.

Stejným způsobem spojte i další lístky, až máte celou květinu.

 

Prsten

Navlékněte sudý počet korálků, sloupek by neměl být vyšší než poslední článek prstu, na kterém budete prsten nosit.

Navlékněte další korálek a jehlu veďte druhým korálkem odshora.

Navlékněte další korálek, opět přeskočte jeden korálek a veďte jehlu tím následujícím. Jak asi vidíte, opět šijeme peyotovým stehem.

Dokončete řadu a jehlu vyveďte prvním korálkem.

Navlékněte jeden korálek a veďte jehlu posledním navléknutým korálkem. Pak už pokračujte tak, jak to znáte – navlékejte jednotlivé korálky a vyplňujte jimi mezery.

Pokračujte v dalších a dalších řadách.

Až je pás tak dlouhý, že obepne váš prst. Dejte si pozor na jednu věc – když srovnáte koncové korálky v každé řadě, vidíte, že na jedné straně korálek vystupuje ven, na druhé straně nikoliv. V následující řadě je to naopak. Pokud zjistíte, že to tak není a že v jedné řadě na obou koncích korálky koukají ven nebo jsou naopak oba zastrčené, přidejte ještě jednu řadu peyotovým stehem.

Konce pásu přiložte k sobě a budete je sešívat. Nit veďte zastrčeným koncovým korálkem ven a druhým (vystrčeným) koncovým korálkem zpět.

Pak veďte nit vždy jen vystrčenými korálky, nevracejte se do předchozích korálků. Na fotce už vidíte, jak je vše provlečené, pro jistotu přikládám ještě fotku s šipkami, kudy nit vést:

Utáhněte nit a zbývá spojit dva vrchní korálky.

Nit vyveďte jedním ven, druhým dovnitř.

Nit zapošijte tak, jak jsme si ukázali u lístku, ustřihněte konce a prsten máte hotový.

 

Obšívaná rivoli

Navlékněte sudý počet větších korálků korálků (v tomto případě velikost 11). Konkrétní počet záleží na velikosti rivoli. Já jsem použila rivoli s průměrem 14 a navlékla jsem 30 korálků.

 

Pak jehlu provlékněte prvními čtyřmi korálky tak, aby po utažení vznikl kruh.

Navlékněte 1 korálek a navlékněte ho tak, jak to znáte – jeden korálek přeskočíte a jehlu vedete následujícím.

Takto to vypadá po utažení.

Navlékněte další korálek, opět jeden přeskočte a jehlu provlékněte dalším.

Pokračujte stejně, až budete mít hotovou celou řadu.

Po dokončení řady vyveďte jehlu ven jedním z „vystrčených“ korálků a teď už budete jen navlékat jednotlivé korálky a vyplňovat mezery.

Takhle to bude vypadat, až dokončíte celou řadu.

Do kruhu vložte rivoli, abyste zjistili, zda vše velikostně sedí.

 

Teď pokračujte další řadou korálků, tentokrát však použijte menší velikost rokajlu.

 

Pokračujte další řadou. Tímto jste dokončili spodek obšití.

Teď už vložte rivoli natrvalo a obraťte.

Nit provlečte tak, abyste se dostali na horní stranu a mohli pokračovat v šití. Šijete dál menší velikostí korálků, ale tentokrát jimi uděláte 3 řady. Zapošijte nit.

Teď přišijete obšitou rivoli do středu květiny. Zde vám neukážu konkrétní postup, musíte vést nit z rivoli do květiny a oba kousky postupně po obvodu rivolky prošívat.

Jakmile je přišito, budete ze zadní strany květiny přišívat prsten.

Přiložte prsten na zadní stranu středu květiny a opět obě části spojte prošíváním. Tím máte došito. Můžete samozřejmě experimentovat s barvami, velikostí a počtem lístků, můžete měnit tvar lístků atd.

 

Mohlo by se vám také líbit...