Vždycky se těším, až na jaře rozkvete šeřík a je mi pak líto, že nejenom, že rychle odkvetl, ale jeho vůně vlastně nejde v domácích podmínkách zachytit a zakonzervovat. Příznivé účinky šeříku však můžeme využít i tak, no a protože do jisté míry chrání proti UVA a UVB záření, já z něj míchám domácí “opalovací” krém s nízkým SPF.
Asi se ptáte, proč je slovo “opalovací” v uvozovkách. Je to proto, že s výrobou opalovacích krémů doma je třeba být obezřetný. Ani já nejsem nadšená z toho, že se v silných krémech používají chemické blokátory, ale věda prostě ještě nepokročila natolik, abychom se vždy mohli spoléhat jen na ty přírodní. Poctivé oleje sice mají jisté SPF, to je ale v zásadě velmi nízké. Oxid zinečnatý krému trochu toho ochranného prvku přidá a dostali bychom se i na číslo 15, jak jde však o kůži, raději počítám s rezervou a tento krém použiju jen tam, kde bych použila koupený krém se SPF 10. Při vyšších faktorech se jednoduše musím spolehnout na krém z lékárny nebo drogerie. Nejlepší prevencí spálení je samozřejmě nevystavovat se slunečnímu svitu, ale to nejde vždy zařídil. Nezoufejte, dnes už seženete opalovací krémy natolik šetrné, že se hodí i pro batolata.
Než se pustíme do receptu, tady je pár tipů, pokud chcete vybrat ten správný opalovací přípravek pro sebe i své děti. dTest zveřejnil velmi podrobný Test dětských opalovacích krémů a této problematice se věnoval i v několik dalších článcích.
Domácí opalovací krém – co budete potřebovat
- 10 g kokosového oleje, ve kterém se maceroval šeřík
- 10 g bambuckého másla
- 12 g emulgačního vosku
- 140 ml šeříkové vody
- 40 kapek konzervantu Cosgard
- 30 g oxidu zinečnatého
- 1/2 lžičky mica prášku Just Peachy (nepoviné)
- 5 kapek šeříkového aromatu, pokud chcete krém ovonět – já nepřidávám, vyhovuje mi vůně kokosového tuku
- dózu na krém
- elektrický šlehač
Kokosovému oleji a bambuckému máslu bývá připisováno SPF 5-10. Místo šeříkové vody můžete použít i obyčejnou destilovanou vodu nebo jinou květinovou vodu, já však ráda využívám šeřík kvůli již zmíněné ochraně. Emulgační vosk potřebujeme pro to, aby se spojila vodní báze s olejovou a konzervant musíme použít ve veškeré kosmetice, která obsahuje vodu. Oxid zinečnatý znáte například ze zinkových mastiček a pomáhá chránit kůži proti slunečním paprskům. Mica prášek dávejte ve velmi malém množství, aby vám neobarvil kůži, jen na ní zanechal trochu těch třpytek (popřípadě úplně vynechte).
Domácí opalovací krém – postup
Do jedné nádoby odměřte šeříkovou vodu, do druhé nádoby kokosový olej, bambucké máslo a emulgační vosk.
Vše zahřejte pomalinku ve vodní lázni, až se tuky a vosk rozpustí.
Vše slijte dohromady do dostatečně velké nádoby a šlehejte elektrickým šlehačem. Po chvíli si všimnete, že emulgační vosk začal pracovat, voda se smíchala s oleji a vytvořila se hladká emulze.
Přidejte konzervant a popř. i mica prášek a ještě vyšlehejte do hustého krému. Já pak dám krém ještě na 10 minut do ledničky a znovu trochu vyšlehám, aby byl nadýchanější.
Přendejte domácí opalovací krém do dózy.
Skladování
Krém můžete skladovat v lednici, bude pak však trochu tužší (což nevadí, pokud máte před mazáním čas čekat, až trochu povolí). Já ho skladuji někdy v lednici, jindy mimo ni, jak se mi zrovna chce. Díky konzervantu by měl sice vydržet asi půl roku, dělám ho však vždy malé množství a spotřebujeme ho do měsíce.
Zajímají vás také přípravky po opalování? Sledujte kategorii Kosmetika, brzy se podělím o další recepty.