Hlavní chody Recepty Vaříme zdravě

Pisto

Jedno z mých nejoblíbenějších jídel, naprostý letní hit ze sezónních surovin

Pisto je španělská zeleninová specialita, takové typicky sezónní jídlo, které se dá jíst i za studena. Je však výborné také v zimě, kdy se jí ihned po uvaření pěkně za horka. Jak už jsem zmínila, jde o jídlo zeleninové a výběr kvalitní zeleniny je skutečně důležitý, protože pisto má vonět a být plné chuti, čehož prostě nedocílíte se zeleninou ze supermarketů, která je pěstována na vzhled, nikoliv na chuť. Mám to štěstí, že zeleninu máme v létě z vlastního políčka, pokud však nemáte vlastní, nakupce u místního zemědělce.

Pisto je ve Španělsku sice typické, ale asi by se žádné dvě rodiny neshodly na jednom „správném“ receptu. I já ho připravuji docela jinak než například moje tchyně. Předkládám vám recept, který je ten nejlepší podle mě. Vždycky dělám pista plný velký kastról a ani ten nikdy dlouho nevydrží.

Co budete potřebovat (na plný hrnec, 4 – 6 porcí podle hladu strávníků):

  • 1 obří cuketa nebo 2 velké
  • 2 větší lilky
  • asi 1 kg rajčat
  • 2 větší cibule
  • 3 velké papriky
  • 4 listy čerstvé bazalky
  • sůl
  • olivový olej

Pár slov k rajčatům a oleji

Jak už jsem řekla, kvalitní voňavá zelenina je naprosto stěžejní. A o rajčatech to platí dvojnásob. Nepoužívejte naleštěná vosková rajčata z obchoďáků. Nejlepší jsou obří španělská rajčata (tomate rosa), která jsou na pohled docela ošklivá, nebývají červená, nýbrž jen růžová, rozhodně nejsou krásně kulatá a většinou musíte odříznout vršek, který zůstává zelený. Ale chuťově jsou to nejlepší rajčata, jaká kdy ochutnáte (do kila stačí většinou 3 – 4 rajčata).

Pokud španělská rajčata nemáte, použijte jakákoliv, která vám chutnají. Já do pista přidávám ještě pár malých divokých peruánských a bulharských rajčátek, která rostou jako velký popínavý keř a mají velmi výraznou chuť.

Kvalitní olivový olej je také důležitý, já používám extra panenský, který si vozíme ze Španělska v  menším kanystru;)

Tak pojďme na to

Oloupejte lilky, nakrájejte je na plátky, posolte a nechte „vypotit“ – za pár minut se na nich objeví kapičky, které setřete papírovým ubrouskem, tím se lilky zbaví hořkosti. Otočte plátky na druhou stranu a postup zopakujte.

Lilky nakrájejte na kostičky. Cukety oloupejte, zbavte semínek a také nakrájejte na kostičky. Oloupanou cibuli a papriku nakrájejte na drubné kousky, rajčata můžete nakrájet i na větší kusy, malá rajčátka nemusíte krájet vůbec nebo je jen přepulte.

Na sporák si připravte větší kastról a pánev. Do kastrólu dejte asi 3 lžíce olivového oleje a lehce na něm osmažte cuketu. Tu pak posolte, na kastról dejte poklici a nechte cuketu pomalu dusit. Na pánvičce lehce osmahněte lilky a přidejte je k cuketě a lehce osolte.

To stejné udělejte s paprikou a cibulí.

Rajčata si nechte na konec, budou potřebovat lehce víc času na pánvičce a méně času v kastrólu. Po chvilce na pánvi by měla pustit hodně vody. Do kastrólu je přidejte ve chvíli, kdy je jejich konzistence taková, že měkké kousky rajčat plavou v omáčce.

Celou směs v kastrólu pomalu duste, až je všechna zelenina hezky měkká, nejdéle to trvá cuketě.

 

Pak přidejte nasekané listy bazalky a duste ještě 3 – 5 minut. Podle chuti můžete dosolit.

Podávejte teplé nebo studené s domácím chlebem nebo volským okem. Dobrou chuť!

 

 

Mohlo by se vám také líbit...